Първият екскурзовод

Първият екскурзовод

Студен февруарски ден на 1937 година. Група весели ученици са се скупчили пред древната хисарска порта и слушат в захлас сладкодумния разказ на елегантно облечения домакин. „На много любезния г. Генерал Марков от учениците при пловдивската прогимназия „А.Карнеги“ с благодарност за посрещането, разказите за историята на село Хисар и възможността да видим възстановяването на Камилите…“

Благодарение на контактите на ген. Тодор Марков, първите археологически разкопки в България се извършват в Хисаря през 1909 година. Оттук започва и кариерата на известния политик Богдан Филов като археолог. Неговата научна статия за „Хисарската крепост и нейната базилика“ е плод на работата му по руините на южната крепостна стена и южната порта. По негова препоръка през 1933 година се сформира „Археологическо дружество“, на което ген. Марков става председател. Вила „Момина“ приютява всички събирани през годините артефакти и през 1953 дружеството прераства в държавен музей. От 1960 г. се помещава в сегашната сграда. През 1966 г. е профилиран в „Археологически музей“. А през 1976 година крепостната стена и всички древноримски обекти в нея са обявени за „Национален Археологически резерват“. Днес той е един от най-красивите исторически обекти в България.

Цял един императорски град на повече от 2000 години е притихнал, сред много зеленина и цветни градини, в очакване на своите възторжени посетители. Сега, почти 100 години от възстановяването на портата, тя отново е реставрирана и грее в топли, пясъчни цветове, доближавайки се до оригиналния си вид и приканва за поредната паметна снимка!